Як зміниться інклюзивне навчання у 2022 році
https://nus.org.ua/news/yak-zminytsya-inklyuzyvne-navchannya-u-2022-rotsi-roz-yasnennya-dsyao/
1 січня 2022 року набирають чинності зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що регулюють організацію інклюзивного навчання:
- «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами» від 21 липня 2021 р. № 765;
- «Порядок організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти» від 15 вересня 2021 р. № 957.
Відтак посилюється акцент на співпраці між закладами освіти та інклюзивно-ресурсними центрами (ІРЦ), щоб школи отримували більше підтримки й допомоги під час навчання дітей з особливими освітніми потребами. Втім це не всі новації. У цій статті директори шкіл знайдуть відповіді на питання, що зміниться та як керівникам закладів освіти працювати за новим порядком організації інклюзивного навчання.
Ключові зміни в організації інклюзивного навчання:
Рівні підтримки
Відтепер створення інклюзивних класів та розподіл освітньої субвенції здійснюватиметься за рівнями надання підтримки. Рівні підтримки характеризують, які потреби мають різні діти з ООП, наприклад: на першому рівні підтримки інклюзивний клас не потрібний, діти навчаються у звичайному класі і додаткове фінансування не передбачається, а на четвертому і п’ятому рівнях за умовами забезпечення підтримки в інклюзивному класі навчається одна дитина і на її освітні потреби виділяється найбільше фінансування.
Підтримка першого рівня надається у першу чергу учням, у яких виникають труднощі під час навчання. Завдання директора – організувати роботу педагогів та класних керівників, щоб якомога раніше виявити такі потреби у дітей. Комунікація з батьками, пояснення їм важливості на ранньому етапі скоригувати ситуацію допоможе у цьому. Для кожної дитини, що потребує підтримки в освітньому процесі, директор школи створює команду психолого-педагогічного супроводу. Ця команда має провести оцінку та визначити, чи дійсно є потреба у наданні дитині підтримки першого рівня. На основі цієї оцінки заклад ухвалює відповідне рішення.
Другий, третій та вищі рівні підтримки зазначають у висновку ІРЦ. Якщо ж у висновку рівень не вказаний, команда супроводу визначає його на основі інформації, зазначеної у висновку. До цього процесу необхідно залучити представників ІРЦ, які проводили комплексну оцінку. Адже експерти ІРЦ, які безпосередньо працювали з дитиною, можуть повідомити додаткову інформацію, важливу для ухвалення рішення про визначення рівня надання підтримки.
Запровадження рівнів підтримки змінює підхід до формування інклюзивних класів та фінансування освітніх послуг для дітей з ООП. Засновники закладів освіти забезпечують базові соціальні послуги школи та облаштування освітнього середовища, а кошти на корекційно-розвиткові заняття виділяються залежно від потреб кожної дитини.
Алгоритм дій директора школи для визначення рівнів підтримки у закладі:
- Створити команди супроводу для всіх дітей, які потребують підтримки.
- Скласти графік засідань команд супроводу, передбачивши участь фахівців ІРЦ.
- Оформити протокол із визначенням рівня підтримки для кожного учня.
- Узагальнити інформацію про рівні підтримки для всіх учнів з ООП.
- Поінформувати батьків учнів з ООП про необхідність проходження комплексної оцінки в ІРЦ, якщо дитина навчається за висновком ПМПК.
Комплексна психолого-педагогічна оцінка на базі школи
Важливою новацією є зміна підходу до проведення комплексної оцінки. З 2022 року така оцінка буде проводитись на базі школи, а не ІРЦ, як було раніше. Це дасть змогу фахівцям ІРЦ працювати з дитиною у звичному їй середовищі, спостерігати та збирати додаткову інформацію про особливості навчання дитини з ООП. За потреби детальнішого дослідження та використання особливих методик оцінювання може бути продовжене в ІРЦ.
Директору важливо пам’ятати про необхідність завчасно вирішити усі організаційні питання щодо відвідування школи фахівцями ІРЦ.
Дієва співпраця з ІРЦ
Якщо до цього часу працівники ІРЦ могли входити до команд супроводу дітей з ООП як залучені зовнішні фахівці, то відтепер вони є обов’язковими у їх складі. За таких умов формування команд супроводу розроблення індивідуальних програм розвитку (ІПР) дитини відбуватиметься якісніше та суттєво ефективнішою буде взаємодія шкіл з ІРЦ.
Директор також може укласти угоду про співпрацю між ІРЦ і закладом освіти та залучати фахівців ІРЦ до спільної роботи. В межах співпраці школа матиме змогу запрошувати фахівців ІРЦ для проведення семінарів, тренінгів, майстер-класів, а також обміну досвідом та підвищення кваліфікації педагогів.
Школа використовуватиме ресурси ІЦР для більш якісного підходу до розроблення ІПР, а також організації інклюзивного освітнього середовища, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг, консультування педагогів щодо підготовки індивідуальних освітніх траєкторій, модифікації/адаптації освітніх програм.
Міжкласні групи
Школи, у яких навчаються діти з ООП в інклюзивних класах одного або різних років навчання, можуть створювати інклюзивні міжкласні групи чисельністю від 6 до 12 учнів. Такі групи можуть працювати для вивчення предметів, курсів, інтегрованих курсів, зокрема якщо ці предмети модифіковані з урахуванням особливих освітніх потреб учнів та особистісно орієнтованого спрямування освітнього процесу.
Керівництву школи під час формування таких груп важливо враховувати ІПР кожної дитини.
Нова форма індивідуальної програми розвитку
ІПР складатимуться за оновленою формою, вказаною у Додатку 3 до Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти.
Керівникам закладів освіти важливо пам’ятати, що для учнів з першим рівнем надання підтримки також має бути розроблена ІПР, і для цього необхідно передбачити час у плані роботи закладу. Зручності у цьому процесі додасть можливість створювати ІПР в автоматизованій системі роботи ІРЦ.
НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ (ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА)
1. Роз’яснення МОНУ щодо оплати праці асистента вчителя ЗНЗ: спірні питання
2. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №678/2015 Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю
4. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII
10. Постанова КМУ від 12 липня 2017 р. № 545 Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр
16. Наказ Міністерства освіти і науки України від 19.06.2015 № 651 Про внесення зміни до деяких наказів
18. Наказ Міністерства освіти і науки України від 29.04.2016 № 476 «Про надання грифів Міністерства освіти і науки України навчальній літературі для дітей з особливими освітніми потребами».
19. Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.05.2016 № 544 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 04 листопада 2010 року № 1055».
33. Лист Міністерства освіти і науки України від 09.06.2016 № 1/9-293 «Про доступність дітей з особливими потребами до опорних навчальних закладів».
35. Лист Міністерства освіти і науки України від 12.07.2016 № 1/9-364 «Про організаційно-методичні засади забезпечення навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами загальноосвітніх навчальних закладів у 2016/2017 навчальному році».
36. Лист Міністерства освіти і науки України від 30.08.2016 № 2/1-14-1659-16 «Щодо організації навчального процесу для учнів з особливими освітніми потребами з урахуванням змін».
38. Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю. Зауваження загального порядку № 4 (2016 р.) від 02.09.2016.
Інклюзивне нвчання . Нормативно-правові документи.
2020 р.
Вправи та завдання для дітей з особливими освітніми потребами (шкільного віку)
Лист МОН України від 31.08.2020 №1/9-495 ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ У ЗАКЛАДАХ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ У 2020/2021 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ
Лист МОНМСУ_19384_від_18_05_2012
Лист МОНМСУ_19675_від_25_09_2012
Лист МОНМСУ_19694_від_28_09_2012
Лист МОНУ_19413_від_13_08_2014
Лист МОНУ_2_5281_від_05_02_2018
Постанова КМУ_526_від_23_08_2016
Постанова КМУ_863_від_15_11_2017
Постанова КМУ_872_від_15_08_2011
Організація інклюзивного навчання в Юр'ївському НВК
«Для нас дуже важливо, щоб кожна дитина з особливими освітніми потребами мала змогу навчатися у колективі однолітків та не була відірвана від реального життя суспільства, якщо це можливо. При цьому надзвичайно важливо забезпечити таку дитину відповідним супроводом та переконатися, що для неї створено усі необхідні умови для навчання»
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
З метою реалізації основних положень Конвенції ООН «Про права дитини», законів України та національних програм щодо соціально-педагогічної підтримки дітей з особливими потребами, питання забезпечення їх повноцінного розвитку є одним із пріоритетів діяльності закладу. Одним із напрямків роботи закладу є інклюзивна освіта. Діти з особливими освітніми потребами вимагають підвищеної уваги, тому робота у закладі щодо супроводу інклюзії спрямована на підготовку учнів до сприйняття дітей з особливими освітніми потребами, попередження їх дискримінації, просвіту батьків щодо специфіки та переваг навчання дитини з особливими потребами у закладах загальної середньої освіти, соціально-психологічну підготовку вчителів стосовно навчання та взаємодії дітей з психофізичними вадами.
У 2020-2021 навчальному році в Юр'ївському НВК навчається 1 дитина з особливими освітніми потребами в інклюзивному класі за програмою загальноосвітніх шкіл для дітей із затримкою психічного розвитку.
Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладі створено умови для:
- забезпечення необхідними навчально-методичними і наочно-дидактичними посібниками та індивідуальними технічними засобами навчання;
- облаштування інклюзивно-ресурсної кімнати для проведення корекційно-розвиткових занять;
- забезпечення відповідними педагогічними працівниками.
"Не навчайте дітей так, як навчали вас – вони народилися в інші часи."
Конфуцій
Освітня діяльніснть закладу з дітьми з особливинми освітніми потребамни спрямованна на формуванння в них загальної культури, навичок діяльноснті, що забезпечують соціальнну успішніснть, збереження та зміцненння здоров'я дітей, розвиток фізичних, інтелектуальних і особистісних якостей. Для цього педагоги школи широко використовують різноманнітні корекційнно-розвиваючі технології. Використання цих технологній у освітній та корекційно-розвивальній роботі з дітьми з особливинми освітнімни потребамни виступає оптимальним засобом формуванння навичок конструктивно-ігрової, освітньої діяльноснті та є критерієм їх психофізничного розвитку, у тому числі становлення таких важливих компонентів діяльноснті, як уміння ставити мету, добиратни засоби для її досягненння, докладатни зусилля для точної відповідності отриманого результату до попередннього задуму.
Навчання грунтуєтнься на наступних педагогічних принципах:
- особистісно зорієнтованого підходу (звернення до досвіду дитини, та її психофізничного стану);
- природовідповідності (ураховується вік дитини);
- співробітництва;
- систематичності, послідовності, повторюваності та наочності навчання;
- концентричності (одна тема подаєтьсня зі зростанням ступеню складноснті).
Корекційнні заняття:
ПІБ учня |
Клас |
ПІБ вчителя |
Посада |
Найменування корекційно-розвиткових занять (послуги) |
Кількість занять на тиждень, годин |
Полозова Анна Русланівна |
3 |
Поділько Світлана Олексіївна |
Вчитель 3 класу |
Розвиток пізнавальної та корекція емоційно-вольової сфери |
2 |
Розвиток зв'язного мовлення, пасивного та активного словників |
1 |
||||
Приходько Лариса Володимирівна |
Асистент вчителя |
Корекція розвитку |
1 |
||
Ритміка |
Докладніше про інклюзивну освіту на сайті Міністерства освіти і науки України
http://www.soippo.edu.ua/index.php/46-uncategorised/282-2012-11-06-11-29-11